Velika noč in demokracija
Američani imajo na volitvah dve slabi izbiri. V Evropi tudi kandidira in je izvoljenih vedno več čudakov in nesposobnežev. Demokracija je v krizi. Je to logična posledica krščanstva?
Če bi imela demokracijo, bi Adam in Eva glasovala, da se lahko vrneta v raj. Da je izgon nedemokratičen, v opreki s človekovimi pravicami in da si bosta že sama izbrala, od katerega drevesa bosta jedla in od katerega ne.
Ampak nista živela v demokraciji, izgnana sta bila iz raja in njuni potomci so živeli v strahu pred Bogom. Kaznoval je pravično a strogo.
Njuni potomci so potem toliko sitnarili, morda so bili tudi v taki depri in malodušju in so se Bogu zasmilili, da je Kristus prišel uredit, da bodo lahko šli nazaj v nekakšen raj, ampak šele po smrti. Če bodo pridni. Tudi če bodo naredili kakšno napako, če se bodo le zanjo pokesali.
Pridnost se je po tem povečala, razširila na vse narode Rimskega imperija in širše; pokazalo se je, da Bog Nove zaveze več doseže zlepa, z ljubeznijo, kot Bog Stare zaveze s strahom in prisilo. Pokazalo se je tudi, da se obnese, če je dovoljeno tupatam narediti tudi kakšno napako, spremembo, inovacijo. Saj obstaja mehanizem odpuščanja grehov.
Obljuba nebes nad zemljo je ljudem prihranila pekel na zemlji.
Adam in Eva bi tupatam jedla od kakšnega prepovedanega drevesa. Potem bi šla k spovedi, zmolila deset Ocenašev in Zdravmarij, lepo bi ju prosili, da tega ne delata več in vse bi bilo pozabljeno. Izjemoma sta našla tudi kaj novega in užitnega.
Nekaj časa je bil mir. Pekla na zemlji je bilo vedno manj. Manj kot je bilo pekla na zemlji, manj privlačna je bila obljuba nebes na drugem svetu. Ljudje so se začeli nekaj puntati. Bog je bil tiho. Oblasti ni preostalo drugega, kot da je rekla, no, pa naj bo tako, kot si želite. Ne bomo vas več silili v nič. Niti pri veri v Boga ne bomo pomagali. Imejte demokracijo. Naj bo po vaše.
In je demokracija dobro delovala, dokler so se po neki inerciji ljudje še vedno obnašali, kot da bi si po smrti želeli priti v nebesa.
Sčasoma se je še to izgubilo. Ljudje zdaj glasujejo za raj na zemlji. Glasujejo proti vrednotam in principom, ki so življenje ljudi po izgonu iz raja naredili kolikor toliko znosno. Glasujejo za vrnitev v raj, ne da bi se zavedali, da se v raj ne pride z glasovanjem ampak z delom. Z dobrimi deli. Z deli, ki so dobra - ne po mnenju večine, ampak po večnih zapovedih.
Adam in Eva zdaj jesta od vseh dreves, ne zdi se jima nič narobe in ponižne prošnje, naj tega ne počneta več, ne zaležejo. Da ni navada, da se od tega ali onega drevesa ne jé, zanju ni argument. Ni več ne pekla ne nebes. Od katerih dreves se lahko jé, je stvar glasovanja večine.
Tisti, ki glasujejo za raj na zemlji, nam bodo izglasovali pekel tam in tukaj. Ampak pravijo, da je pekel ok, če ga le večinsko demokratično izberemo.
Tako je vera v odpuščanje grehov posejala seme svojega propada. Kot svoj največji praznik praznuje dogodek, s katerim je Bog povedal, da se nam ga ni treba bati. Da nam bodo grehi odpuščeni. Trdo očetovsko vzgojo Boga Očeta iz Stare zaveze je zamenjala mehka vzgoja matere Cerkve. Ko so bili iz najhujšega, so ji ljudje nehali biti hvaležni.
Namesto za obljubo raja po smrti ljudje delajo in glasujejo za obljubo raja na zemlji.
Božji mlini in pota
Božji mlini meljejo počasi, evolucija bo pokazala, če glasujejo prav. Prav je bil delal tisti, ki ga je čas, ko so mlini počasi zmleli, nagradil s preživetjem. Nagrajenec potem določi, kaj je bilo in je prav.
Tudi so čudna pota Gospodova. Da se osvobodi Barabo in križa Jezusa, je bila odločitev večine v Jeruzalemu. Pilat je ljudstvo poslušal. Brez tiste demokratične odločitve, bi bil svet danes povsem drugačen.
Dober zapis. Veste to o odpuščanju je izjemno zanimiva zgodba, je nekaj kar nam da odgovore na marsikatero vprašanje v družbi. Če malo obrnem ploščo, verjetno dobro poznate pobude za legalizacijo tega in onega. Kaj pa mislite da je legalizacija, ja nič drugega kot poskus odpustka za pretekle grehe in to, da to kar počnem v prihodnje ne bo več greh, torej nekaj kar ni prav. Pa pojdimo še korak dlje. Zakaj taki pritiski po razno raznih legalizacijah? Gre za čisto jasne interese tistih, ki kršijo predpise, ki vedo da delajo nekaj narobe vendar narobe za one druge, za tiste, ki to dejansko počnejo pa to ni nič slabega, zato bi radi prepričali večino, da jim počeli odpustek, da bodo sedja to počeli legalno! Zakaj mislite, da je boj zoper korupcijo tako težak, zakaj imamo take težave. Tudi tu je odgovor sila preprost. Če se želite učinkovito zoperstaviti korupciji morate najprej razčistiti pri sebi, dojeti, da ni zastonj kavic, kosil in ja cela paleta uslug, manjših in večjih! Poglejmo si aktualne dogodke v tej vladi, nakup računalnikov, če zakonodajna veja oblasti tako ravnanje pokrije, potem imamo hude probleme. In vidite, kako daleč smo zabredli z odpustki, ja odpustki, ki jih je nekoč delila Cerkev, danes jih deli oblast in ne pozabite, oblast je tista, ki nas je zapeljala v hude skušnjave in ona si je vzela pravico, da bo delila odpustke za naprej in za nazaj. Cerkev je tu samo še stranski igralec, ki ima omejen vpliv na posameznike, ki še verujejo, ki verjamejo v dobro in prav ampak teh počasi zmanjkuje, večina sedaj veruje samo še v oblast in moč, ki jo le ta prinaša in s tem odpustke za grehe.
"Vedno, povsod in za vsakogar je narobe verjeti karkoli brez zadostnih dokazov." (W. K. Clifford, The Ethics of Belief)