8 Comments

Debilana. Ko človek pomisli da so prehojene že vse stopnice do dna kleti, se pojavi nova etaža pod njo. Naj že enkrat naredijo regulacijo za te odločevalce in nas zavarujejo pred inteligenco birokratov in ostalih dušebrižnikov.

Expand full comment

Odlično! To je treba znova in znova ponavljati.

Expand full comment

Super! Hvala za tole.

Expand full comment

Kako pa gledate na zaščito avtorskih pravic? Zdaj UI melje vse, kar so milijoni ljudi prispevali v skupni zakladnico. Zdi se, da bo to še en udarec za že tako ali tako slabo zaščiteno avtorsko delo oz. ustvarjalce.

Expand full comment
author

Avtorske pravice so pravno zelo dobro zavarovane, koliko je pa mogoče pravo tudi uveljaviti, je pa drugo vprašanje. Ne vidim, da bi AI kaj spremenila. Ne deluje tako, da bi kopirala besedila ampak se iz njih "nauči". Podobno, kot človeški bralec. Bi moral jaz dodatno plačati avtorju, ker sem prebral knjigo, ki sem jo kupil, in od nje nekaj odnesel?

Expand full comment

Ne, avtorju citata ne plačamo, citat pa v akademskem svetu vendar nekaj velja zanj. Citiranost šteje. Evidenca citatov bi morala pri rabi AI biti rutina, avtorji pa bi morali biti o citiranosti avtomatično tudi obveščeni.

Expand full comment

Odgovor razberem iz teksta. Zaščita avtorskih pravic je kot kaže nujna. Ne glede na orodja, ki omogočajo med drugim tudi kršitev avtorskih pravic :). Če bo tako zapovedano, bo umetna inteligenca morala opremiti vsak svoj izdelek z nekimi metapodatki. Copy-paste pa je recimo zgodba zase že sedaj, ne glede na izvor teksta ali umetniške slike. Mogoče bo pa še v Windowsih copy-paste zapisal nekam vir. :)

Expand full comment
author

Kakšne avtorske pravice ima umetna inteligenca je stvar pogodbe med npr. menoj in ChatGPT. Če bi open.ai hotel, da dam v narekovaje in navedem vir, bi pač to moral narediti. Če ne, pa ne. Podobne ureditve so z ne-ai programi, s katerimi generiraš npr. logotipe.

Expand full comment